Rabarbrasuppe med krem Pin på Pinterest

Rabarbrasuppe med krem

20 min 4 porsjoner

Rabarbrasuppe med krem er barndomsminner i en stor suppetallerken! Iallfall for meg. Det var akkurat like stor stas hver tidligsommer når rabarbraen var stor nok til at vi kunne koke suppe.

Jeg kan ikke huske at rabarbraen vi hadde hjemme var like rød, som den jeg har brukt her, så suppen brukte nok å bli litt grønnere i fargen. Smaken er akkurat den samme; søt og litt syrlig på samme tid.

Suppen blir ekstra god når den serveres med en klatt lettpisket krem.

Pin på Pinterest

Slik lager du rabarbrasuppe med krem

På de minste stilkene, gidder ikke jeg å fjerne skinnet før jeg deler stilkene i mindre biter, ca. 2 cm lange. Er stilkene større og grovere, river jeg av skinnet først.

Ha rabarbrabitene i en kjele sammen med sukkeret og kanelstangen og kok opp på medium varme. Pass på at det ikke brennes i bunn. Du kan tilsette litt vann, om du vil, men det er ikke nødvendig. Jeg har ikke gjort det her.

La suppen småkoke til rabarbraen er mør, ca. 12-15 minutter. Ta en liten prøvesmak underveis for å kjenne om suppen er passe søt. Tilsett eventuelt litt mer sukker om du vil. Avkjøl. Ta ut kanelstangen før servering.

Pisk en lett krem av fløten og vaniljesukkeret.

Kos deg!

Pin på Pinterest
Marit Røttingsnes Westlie
– Bare gode smaker

Hei, jeg heter Marit Røttingsnes Westlie og er Fru Timian

Her deler jeg oppskriftene jeg lager til min egen familie – ujålete hverdagsmat folk får til, og litt ekstra godt til helgen.

Ingredienser

Rabarbrasuppen

Kremen

Gode alternativer

Kommentarer 4

Logg inn for å skrive kommentarer.

  1. Kirsti Cath Dahle 24. juni 2011

    Fantastisk nydelig farge på suppen, og supert tips vedr fargen! Selv lager jeg ofte rabarbragrøt med jordbær, servert med helmelk/matfløte og evt litt sukker (http://kokeboka.net/detalj.asp?recid=521). Himmelsk. Som du sier; dette er sommer! 🙂 Nå skal jeg prøve suppen din, ja.

    Svar til Kirsti Cath Dahle

    1. Fru Timian 24. juni 2011

      Vi brukte bestandig å spise masse rabarbragrøt hjemme med fløte og sukker. Det er jo så godt! Mmmm….. 🙂

      Svar til Fru Timian

  2. Bjørnar Waage 25. juni 2011

    Kjempefin side.. Jeg har bladd litt i noen av bøkene dine også, veldig fint arbeid Rabarbra er nydelig. Jeg liker å trekke den litt i sukkerlake og blande den i rørt jordbærsyltetøy Http://www.matlidenskap.com

    Svar til Bjørnar Waage

    1. Fru Timian 26. juni 2011

      Tusen takk! Det er bestandig veldig hyggelig å få rosende ord! Enig med deg at rabarbra er helt nydelig!

      Svar til Fru Timian