Jeg er jammen ikke helt sikker på om det heter limonade eller lemonade på norsk, men ettersom pendelen er litt tyngre på i-versjonen, velger jeg å bruke den. Lemonade er kanskje den engelske versjonen?
Ettersom dette ikke er Språkteigen på P2, men en matblogg, legger jeg skrivemåten tilside og går over til smaken. Den er tross alt viktigst. Limonade er godt! Det kan jeg slå fast med en gang. Friskt er det også. Og sprudlende! Dessuten akkurat passe søtt og syrlig. Ja, det er i det hele en helt perfekt sommerdrikk.
Jeg synes definitivt at limonaden smaker best når jeg tar meg tid til å koke opp en sukkerlake først slik at sukkeret blir helt oppløst før jeg lager selve drikken. Det tar ikke lange stunden, men den må rekke å avkjøles før jeg fortsetter med drikkeblandingen.
Sitronlimonade
70 g sukker
strimlet sitronskall, bare det gule, fra 1 sitron
3 ss vann
saft av 2 ½ sitron (1 ¼ dl)
5 dl mineralvann, bruk Farris, Bris, Sprite eller en blanding
Kok opp sukker sitronskall og vann til sukkeret er oppløst og sitronskallet har gitt fra seg smak. Ha i sitronsaften og kok i 2 minutter. Avkjøl. Tilsett mineralvann og isbiter like før servering.
Appelsinlimonade
70 g sukker
strimlet appelsinskall, bare det oransje, fra 1 appelsin
3 ss vann
saft av 4 appelsiner (3 dl)
5 dl mineralvann, bruk Farris, Bris, Sprite eller en blanding
Kok opp sukker appelsinskall og vann til sukkeret er oppløst og skallet har gitt fra seg smak. Ha i appelsinsaften og kok i 2 minutter. Avkjøl. Tilsett mineralvann og isbiter like før servering.


Kommentarer 4
Logg inn for å skrive kommentarer.
Katrine Anita – Mat for alle 12. juni 2013
For en herlig blogg du har! Nå skal jeg snuse rundt og bli sulten 😉
Svar til Katrine Anita – Mat for alle
Fru Timian 12. juni 2013
Tusen takk, Katrine Anita. Snus i vei 🙂
Svar til Fru Timian
sandra ferskkone 6. juli 2013
Hvor mye sitronskall skal jeg bruke? Holder det fra 1 sitron?
Svar til sandra ferskkone
Fru Timian 7. juli 2013
Hei Sandra! Beklager litt sent svar, men ja, det holder med skall fra 1 sitron. Og det går bra uten skall også 🙂
Svar til Fru Timian