Vidunderlig mat på Curtisen
Det kan ikke sies at veien inn til Curtisen restaurant på festningen i Halden passer helt perfekt til høyhælte sko. Til det er brosteinene for mange og for ruglete. Kunsten er derfor å finne seg en armkrok å holde fast i sånn at man greier å stavre seg bort til restauranten. For den er vel verdt et besøk!
Curtisen er en del av Regional matkultur i Akershus og Østfold. Det betyr at de serverer mat basert på lokale råvarer. Det kan vi til de grader si om maten vi ble servert her om dagen også. Ettersom det nå er midt i jaktsesongen, sto det mye vilt på menyen. Det er ikke sikkert alle rettene er helt riktig navnet, for det var ingen skriftlig meny. Jeg noterte ned etterhvert.
Vi ble tatt hjertelig i mot av lærling Ingrid Tømmerås Bossum og kjøkkensjef Sebastian Engh. Ingrid vant Østfoldmesterskapet for kokkelærlinger forrige uke! Hipp hurra for henne! Hun er kjempeflink.
Aperitiff – rugbrød med rådyr og syltet sopp (kokkene har selv plukket soppen!) og hjort med pistasjekrem.
Kremet viltsuppe med solsikkekjerner og røkt hjortehjerte.
Perfekt pannestekt uer med hvitløk og timian, og skalldyr- og eplemosskum.
Rødbetsorbet og blåbær-og granskuddsorbet til hvilerett. Granskuddene var plukket av treet som står helt ved inngangen til restauranten. Forholdsvis kortreist, med andre ord!
Litt dårlig bilde fra min side her, men dette er duebryst med en emmerrisotto, skogssopptimbal (postei) med en aprikos- og sjokoladesaus til.
Rådyr med havrerotpuré, røde- og gule beter og rotgrønnsaker. Det er morsomt, for havrerotpuréen så sitt dagslys da vi hadde inspirasjonsdag på Inspiria.
Tid for dessert: blåbærmoussekake med nøttebunn, plommesorbet, rips- og solbærsorbet, multegele og små italienske marengser.
Heldige meg som kan kalle dette research!
[…] sies kryr det ikke av gode restauranter her i fylket. I alle fall ikke som jeg har oppdaget. Vi har Curtisen i Halden og Refsnes Gods i Moss, som er høyklasserestauranter og står i en særstilling, men så […]