Smuldrepai med blåbær
Min svigerinne Tina er en særdeles populær dame! Iallfall om man skal måle ut fra populariteten på oppskriftene hennes her på bloggen. To av de aller mest besøkte oppskriftene på Fru Timian er hennes Arvekyllingen og Tinas ostekake! Kanskje kommer denne blåbærpaien til å bli like populær?
Jeg har ikke fått den servert som blåbærpai hos henne, men som eplepai. Og det er jo det som er så genialt med denne oppskriften, den kan brukes til SÅ mange ulike typer frukt og bær. Herlig! Og den er superkjapp og superenkel å lage!
Det er ganske mye blåbær i paien og jeg har ikke tilsatt noe ekstra sukker annet enn det som er i toppingen. Jeg synes det gir smuldrepaien en veldig frisk og god smak. Liker du at kaker er veldig søte, kan du rører inn 100 g sukker sammen med blåbærene før du fordeler over smuldrelokket.
Oppskrift på kjapp smuldrepai med blåbær
her bruker jeg en form på 23 x 23 cm
175 g hvetemel
175 g sukker
175 g mykt smør
1 ts kanel
75 g lettkokte havregryn
750 g blåbær
vaniljeis til servering
Sett stekeovnen på 200 grader.
Ha hvetemel, sukker, smør og kanel i en matprosessor og kjør det sammen, eller bruk fingrene. Bland inn havregrynene. Da er det ikke lurt å bruke knivene på matprosessoren, for vi vil ha havregrynene hele.
Ha blåbærene i en ildfast form og fordel paideigen over. Dekk over slik at du får et helt lag eller legg det litt mer flekkete som jeg har gjort her.
Sett formen i stekeovnen. Det kan være lurt å sette den på et stekebrett i tilfellet det bobler over.
Stek paien i ca. 30 minutter, til paideigen har blitt gyllenbrun.
La paien avkjøles litt før du serverer den sammen med god vaniljeis.
Kos deg!
Dette er en flott, enkel oppskrift uten for mange ingredienser.
Bra, takk!
Så bra å høre at du liker oppskriften, Sandra!!