Gulrotkake med deilig kremostglasur Pin på Pinterest

Gulrotkake med deilig kremostglasur

1 t 15 min 1 porsjoner

En saftig gulrotkake med deilig kremostglasur bruker å være stor stas å servere. Og ekstra stas blir det jo når kaken toppes med alle disse vakre blomstrene!

Du kan selvfølgelig servere kaken uten en eneste blomst på toppen. Da kan du eventuelt bare drysse noen grovhakkede valnøtter over kremostglasuren til slutt.

Hvis du bruker blomster, må du passe på å bruke blomster som er spiselig og som ikke er sprøytet.

LES MER! Sånn baker du SQUASHKAKE MED KREMOSTGLASUR

Gulrotkaken er befriende enkelt å bake og den holder seg saftig og god i flere dager.

Annonse

Kardemommestrøssel 2

Pin på Pinterest

Slik baker du gulrotkake med deilig kremostglasur

Start med bunnene

Sett stekeovnen på 180 grader varmluft og smør 2 rundformer på 20 cm i diameter med olje eller formfett. Legg bakepapir i bunnene.

Rør sammen yoghurten, eggene og oljen i en bolle. Ha i alle de tørre ingrediensene og rør dem inn. Dersom sukkeret er klumpete smuldrer du det opp mellom fingrene før du har i.

Skrell gulrøttene og riv dem på den grove siden av rivjernet. Rør både dem og valnøttene.

Fordel røren mellom de to smurte formene.

Stek kakene i 32-36 minutter. Sjekk med en kakepinne for å se om bunnene er ferdige. Stikk pinnen midt i kakene og sjekk om den kommer tørr ut. Da er bunnene ferdig. Om ikke stekeovnen din steker helt jevnt, er det lurt å bytte plass på bunnene halvveis.

La bunnene avkjøles i formen, på en bakerist.

Kremostglasuren

Ha kremosten og smøret i en miksebolle og pisk det sammen til det er helt klumpfritt.

Ha i melisen og vaniljesukkeret. Pisk på lav hastighet i 30 sekunder. Skru opp tempoet og pisk på full fart i 2 minutter. Ha i limesaften og rør den inn.

Legg en kakebunn opp ned på et kakefat for fordel halvparten av glasuren over. Legg over den andre bunnen – også den opp ned – og ha over resten av glasuren. Fordel blomstene eller valnøttene over. Har du gulldryss (kakepynt) liggende, kan du gjerne gi kaken et aldri så lite dryss.

Kaken tåler godt å stå i kjøleskapet i noen dager. Blomstene bør ikke legges på før samme dag som servering.

Annonse

Kardemommestrøssel 2

Marit Røttingsnes Westlie
– Bare gode smaker

Hei, jeg heter Marit Røttingsnes Westlie og er Fru Timian

Her deler jeg oppskriftene jeg lager til min egen familie – ujålete hverdagsmat folk får til, og litt ekstra godt til helgen.

Ingredienser

Kakebunnene

Kremostglasuren

Til pynt

Gode alternativer

Kommentarer 2

Logg inn for å skrive kommentarer.