Lammekoteletter med ponzusaus Pin på Pinterest

Lammekoteletter med ponzusaus

1 t 20 min 4 porsjoner

Lammekoteletter med ponzusaus kan veldig lett bli din nye favorittmiddag når det kommer til lammekjøtt! Dette er altså så smakfullt, mørt og godt!

Når det er grillsesong, griller jeg gjerne både lammekotelettene og grønnsakene ute på grillen. Resten av året, tar jeg grillpannen og grillelementet i stekeovnen fatt.

Marinaden og ponzusausen, som vi heller over det stekte kjøttet, gir en helt fantastisk smak til lammekjøttet. Så neste gang du ser lammekoteletter i butikken, er det bare å kjøpe med seg for å teste ut denne middagen.

Ponzu får du kjøpt i vanlig dagligvarebutikker. Den bruker å stå ved siden av flaskene med soyasaus. Og ponzusaus er en soyasaus som er smakssatt med riseddik og sitron. Den er super å bruke til sashimi og den er altså super å bruke til lammekjøtt, som her.  

Dette er supert å lage på grillen på sommeren og i grillpanne/stekepanne og under grillelementet i stekeovnen resten av året. Det står fremgangsmåte for begge deler i oppskriften.

Annonse

Bakepakke

Pin på Pinterest

Slik tilbereder du lammekoteletter med ponzusaus

Mariner lammekotelettene

Rens og finhakk ingefæren og hvitløkfeddene til marinaden. Korianderen kan du grovhakke. Jeg liker best å marinere i en zip-pose, så jeg har kotelettene i zip-posen sammen med alle ingrediensene til marinaden. Pass på at alle kjøttstykkene blir dekt av marinade.

La lammekotelettene marineres i kjøleskapet over natten, hvis du har tid, eller på kjøkkenbenken i ca. 1 time, hvis det passer best.

Gjør klar grønnsakene

Del opp brokkolien i så lange stilker som du greier. Her har jeg først brukt en grønnsaksskreller nedover brokkolistilken før jeg deler den opp. Hvis blomkålen er tett og fast, kan du skjære den i ca. 1 ½ tykke skiver, som jeg har gjort her. Det fungerer bare for midten av blomkålen, så resten blir i vanlige buketter.

Fordel olivenolje over grønnsakene og legg dem klare til å bli grillet.

Teksten fortsetter under annonsen

Annonse

Kardemommestrøssel 2

Ponzusausen

Til ponzusausen starter du med å riste cashewnøttene i en tørr stekepanne til de blir brunflekkete. Så finhakker du ingefæren og chilien og hakker opp korianderen. Vårløken skjærer du i tynne ringer. Ha dette i en skål sammen med ponzu, oljen og den flytende honningen. Rør det sammen.

Ha halvparten av cashewnøttene i ponzusausen og dryss resten over all maten ved servering.

Klart for grilling og steking

I og med at det er olje i marinaden, trenger du ikke å bruke mer olje på lammekotelettene når du skal grille dem. Legg dem på en varm grill eller grillpanne og grill i 3-5 minutter på hver side. Pass på at de ikke blir brent. Grilltiden avhenger av hvor tykke kotelettene er. Disse her er ca 2 ½ cm tykke.

Grønnsakene fordeler du utover grillen og griller ca. like lenge. Har du mange småbiter fra blomkålen, kan det være lurt å grille dem i en aluminiumsform.

Når det ikke er grillsesong, setter jeg grillelementet i stekeovnen på full guffe før jeg fordeler brokkolien og blomkålskivene utover et stekebrett. Husk at du IKKE må bruke bakepapir på stekebrettet, for det kan ta fyr under grillementet.

Ta brettet ut av stekeovnen og vend grønnsakene en gang.

God middag!

Annonse

Kardemommestrøssel 2

Annonse

Kardemommestrøssel 2

Annonse

Bivoksbrødpose

Marit Røttingsnes Westlie
– Bare gode smaker

Hei, jeg heter Marit Røttingsnes Westlie og er Fru Timian

Her deler jeg oppskriftene jeg lager til min egen familie – ujålete hverdagsmat folk får til, og litt ekstra godt til helgen.

Ingredienser

Lammekotelettene

Grønnsakene

Ponzusausen

Til servering

Gode alternativer

Kommentarer 2

Logg inn for å skrive kommentarer.

  1. Evelyn Bøe 30. september 2023

    Hjelp! Jeg har en mann og datter som IKKE kan fordra persille eller koriander. Det smaker Zalo sier de, og de er visst ikke alene om det! Hva kan jeg bruke i stedet? Og jeg elsker koriander!

    Svar til Evelyn Bøe

    1. Fru Timian 2. oktober 2023

      Da kan du bare utelate korianderen, og så kan du blande inn koriander i en liten del av sausen som du skal helle over den ferdige retten, og bare helle det over det du skal spise 🙂

      Svar til Fru Timian