Kveite med smørsaus, grønnsaker og ovnsbakte poteter Pin på Pinterest

Kveite med smørsaus, grønnsaker og ovnsbakte poteter

1 t 4 porsjoner

Leter du etter en smakfull og elegant rett til helgen eller en spesiell anledning? Kveite med smørsaus, ovnsbakte poteter og brokkoli er en festmiddag som virkelig imponerer. Dette er en komplett kveite-oppskrift som kombinerer klassiske smaker med en luksuriøs vri.

Kveite er en eksklusiv hvit fisk med fast, delikat kjøtt og en mild, lett søtlig smak. Den tar lett til seg smak fra det den tilberedes med, samtidig som den har nok karakter til å stå stødig sammen med enkelt tilbehør. Det er nettopp dette som gjør kveite perfekt når du vil lage en festmiddag med fisk.

LES MER! Sånn lager du herlige porsjonsformer med TIRAMISU til desserten.

For å sikre deg fersk kveite til helgen, kan det være smart å bestille fisken i god tid hos din lokale fiskedisk.

I denne oppskriften viser jeg deg hvordan du steker kveite slik at den blir ekstra saftig og mør – et lite triks som gjør hele forskjellen.

Pin på Pinterest

Slik tilbereder du kveite med smørsaus, ovnsbakte poteter og brokkoli 

Start med potetene

Sett stekeovnen på 225 grader varmluft. Start med potetene. Del potetene i to eller tre biter og ha dem i en kasserolle med nok vann til at det dekker. Ha i alt saltet, kok opp og la det koke i 10 minutter. Hell ut vannet og rist potetene ganske hardt i kasserollen noen ganger slik at de blir litt melne rundt det hele. Hvelv dem over i en langpanne og fordel over olivenolje og flaksaltet. Stekes til de er myke helt gjennom, ca. 20 minutter.

Så til kveiten

Del kveitefiletene i 4 serveringsstykker. Dryss på et godt lag med salt og la det ligge i 5 minutter før du skyller det av i kaldt vann.

Varm oljen i en stekepanne på litt over medium varme og legg i fiskestykkene med skinnsiden ned. Stek fisken til skinnet har blitt sprøtt. Det tar rundt 4 minutter. Tilsett smøret i små terninger og la det smelte. Snu fiskestykkene og ta panna vekk fra varmen. La kveitefiletene ligge i ettervarmen i 5 minutter.

Fjern skinnet og server kveitefiletene med skinnsiden opp.

Smørsausen

Smelt 25 gram av smøret og surr det i en liten kasserolle sammen med finhakkede sjalottløker, hvitløkfeddet og en liten klype salt. La det surre på forholdsvis svak varme i 3–4 minutter før du har i fiskefonden eller kraften og lar det koke opp. La det småkoke til det har kokt halvveis inn. Ha i fløten og kok også inn til det er igjen litt over det halve.

Skjær eplet i små terninger og ha i. Ta kjelen av varmen. Del opp resten av smøret i små terninger og rør det inn i sausen. Sausen må ikke koke opp nå etter at smøret har blitt tilsatt.

Du kan skjære opp eplet og legge dem til side og koke ferdig sausen, unntatt den siste innrøringen av smøret, i god tid før servering. Da er det bare å koke opp sausen igjen, tilsette eplebitene og røre inn smøret.

Brokkolien

Del brokkolien i bitte små buketter og kok dem møre i lettsaltet vann. I og med at bukettene er så små, tar kokingen bare noen få minutter. Timianen drysser du over fiskestykkene.

Marit Røttingsnes Westlie
– Bare gode smaker

Hei, jeg heter Marit Røttingsnes Westlie og er Fru Timian

Her deler jeg oppskriftene jeg lager til min egen familie – ujålete hverdagsmat folk får til, og litt ekstra godt til helgen.

Ingredienser

Kveiten

De ovnsbakte potetene

Smørsaus med eplebiter

Tilbehøret

Gode alternativer

Kommentarer

Ingen kommentarer ennå. Bli den første som forteller hvordan retten ble.

Logg inn for å skrive kommentarer.