Grønn vegetarcurry med søtpotet Pin på Pinterest

Grønn vegetarcurry med søtpotet

4 porsjoner
Grønn vegetarcurry med søtpotet – enkel, kremet og full av smak

Takk og pris for ferdige curryblandinger i butikken! Her hos meg er det redningen når jeg vil lage en rask og skikkelig god hverdagsmiddag – uten å bruke hele ettermiddagen på kjøkkenet.

Curry er en herlig fellesbetegnelse for mange forskjellige retter fra det indiske kjøkkenet, og det som kjennetegner dem alle, er de fantastiske krydderblandingene. En grønn curry får sin karakteristiske smak fra blant annet grønn chili, ingefær, hvitløk, sitrongress og frisk koriander – en kombinasjon som gir både varme, friskhet og dybde i smaken.

Denne grønne vegetarcurryen med søtpotet er akkurat slik jeg liker middagen min: kremet, mettende og proppfull av grønnsaker. Søtpoteten gjør retten rund og mild, og sammen med kokosmelk og grønn currypaste blir det en rett som både store og små setter pris på.

Tips til currypaste og styrke

Det er stor forskjell på hvor sterke de ferdige currypastene er. Min erfaring er at de variantene du finner i vanlige dagligvarebutikker, som regel er mildere enn de du får tak i i innvandrerbutikker. Så smak deg fram og juster mengden etter hvor sterk du liker maten. I denne oppskriften har jeg brukt en grønn currypaste fra en av dagligvarekjedene – akkurat passe sterk for en hverdagsmiddag.

Flere curryoppskrifter du vil like

Hvis du, som meg, aldri får nok av curry, finner du flere gode oppskrifter her på bloggen:

Pin på Pinterest

Slik lager du grønn vegetarcurry med søtpotet

Kok opp vann og salt i en kjele og ha i risen. Kok den under lokk i 10 minutter. Skru av varmen og la den stå urørt i 10 minutter til. Da er den ferdig.

Rens ingefæren før du finhakker både den og hvitløkfeddene og har i en kasserolle sammen med oljen. La det surre på litt under medium varme i 2 minutter. Ha i currypasten og la den steke med i 1 minutt.

Skrell søtpotetene og del dem i terninger på ca. 1 x 1 cm. Ha dem i kjelen sammen med vannet, grønnsaksbuljongen, sukkeret og fish sauce. Kok opp og la det småkoke til søtpoteten blir myk. Det tar omlag 15 minutter.

Tilsett sukkerertene og bønnespirene de siste to minuttene av koketiden. Skjær vårløken i ringer og rør inn like før servering.

Vil du ha curryen litt sterkere, hakker du opp en chili og drysser over sammen med koriander ved servering

God middag!

Marit Røttingsnes Westlie
– Bare gode smaker

Hei, jeg heter Marit Røttingsnes Westlie og er Fru Timian

Her deler jeg oppskriftene jeg lager til min egen familie – ujålete hverdagsmat folk får til, og litt ekstra godt til helgen.

Ingredienser

Currien

Gode alternativer

Kommentarer

Ingen kommentarer ennå. Bli den første som forteller hvordan retten ble.

Logg inn for å skrive kommentarer.