Hjemmelagd jordbærsyltetøy Pin på Pinterest

Hjemmelagd jordbærsyltetøy

4 porsjoner

Det er jammen meg ikke mye som er bedre enn en skive brød, godt med smør og så hjemmelagd jordbærsyltetøy på toppen! Oh la la! Det er godt det!

Jeg elsker å lage jordbærsyltetøy – både kokt og rørt – og putte det i fryseren. Så er det vare å ta opp en liten smak av sommer utover hele høsten og vinteren.

Her får du oppskrift på både rørt jordbærsyltetøy og kokt jordbærsyltetøy!

LES MER! Sånn lager du RIPS- OG BRINGEBÆRSYLTETØY

Noen liker syltetøyet sitt helt most og noen liker det best når det har skikkelig biter av bærene i seg. Du kan selvfølgelig gjøre akkurat som du vil. Jeg bruker å ha forholdsvis store biter med jordbær i. Mitt beste tips – dersom du vil ha et syltetøy uten klumper – er å kjøre bærene i en food processor før du rører inn sukkeret. Da får du et tykt og klumpefritt syltetøy.

Sørg for å bruke faste, fine bær når du rører syltetøy. Er de våte og vassne, passer de bedre til koking enn røring.

Pin på Pinterest

Slik lager du hjemmelagd jordbærsyltetøy

Både rørt jordbærsyltetøy og kokt jordbærsyltetøy

Det rørte jordbærsyltetøyet

Rens jordbærene og fjern hamsen. Del dem i mindre biter. Vil du ha et litt tykt syltetøy, kan du mose halvparten av bærene med en stavmikser eller i en food processor mens du bare rører den andre delen. Det bruker jeg ofte å gjøre.

Bland sammen frysepulver og sukker og ha det oppi sammen med bærene. Rør godt til alt sukkeret er oppløst. Det er best å bruke helt finkornet sukker når du rører sammen som dette. Ha syltetøyet i beger og putt dem oppi fryseren. Opptint syltetøy holder seg i kjøleskapet i 4-5 dager.

Pin på Pinterest

Det kokte jordbærsyltetøyet

*Kokt jordbærsyltetøy tåler å stå kjølig i minst et år. Du trenger altså ikke å fryse det ned. For å få lang holdbarhet, må du bruke tette, sterile syltetøyglass.

Det er litt mer bestemor over det kokte jordbærsyltetøyet, men det meste av det som kom fra bestemor var jo godt! Kunsten er å ikke koke det for lenge, da blir det tamt i både smak og farge.

Først må du sterilisere glassene og strikkene. Ha dem opp i en kasserolle med kokende vann og la det koke i noen minutter. Legg dem så inn i stekeovnen, på 100 grader, og la dem ligge der til du skal bruke dem. Det er viktig å ikke borti strikkene og toppene av glassene med fingrene slik at det kommer bakterier på dem.

Ta av hamsen og del opp jordbærene og ha dem opp i en kasserolle. La det koke opp. Ha så i syltepulveret. La det småkoke i 2 minutter, ikke mer. Bruk en skje til å ta av skummet som danner seg på toppen. Ta kasserollen av plata og tilsett sukkeret og en vaniljestang, hvis du ønsker å bruke det. Snitt opp stangen før du har den i. Rør rundt til sukkeret er oppløst. Ta ut vaniljestangen, tørk av den og ha den i ett glass med sukker. Så kan du bruke den senere også. Ha syltetøyet så forsiktig over i de steriliserte glassene. Hvis du søler på kanten må du tørke godt av før du fester lokket.

La glassene stå på hodet til de har blitt kalde. Settes så kaldt i kjøleskapet eller en kald kjeller.

Kos deg med hjemmelagd jordbærsyltetøy utover høsten!

 

 

Marit Røttingsnes Westlie
– Bare gode smaker

Hei, jeg heter Marit Røttingsnes Westlie og er Fru Timian

Her deler jeg oppskriftene jeg lager til min egen familie – ujålete hverdagsmat folk får til, og litt ekstra godt til helgen.

Ingredienser

Rørt jordbærsyltetøy

Kokt jordbærsyltetøy

Gode alternativer

Kommentarer 31

Logg inn for å skrive kommentarer.

  1. Hanne 4. juli 2016

    Hvilken erfaring har du med syltesukker? Jeg bruker kun det og synes det funker til alle typer bær.

    Svar til Hanne

    1. Fru Timian 6. juli 2016

      Hei Hanne! Jeg har aldri prøvd det, men det høres jo smart ut 🙂

      Svar til Fru Timian

  2. Maria 13. juli 2016

    Hjemmelaget er alltid best 🙂 Også så fint å gi bort i gave!

    Svar til Maria

  3. sari hansen 15. august 2016

    Hei, ser at i den oppskriften på kokt syltetøy står det "ta ut vaniljestangen". Men når skal den tilsettes? Står heller ikke med på ingrediensliste….

    Svar til sari hansen

    1. Fru Timian 15. august 2016

      Her må det tydeligvis en liten opprydning til, Sari 🙂 Ha den i på starten av kokingen. Det går også veldig fint å lage syltetøyet uten vaniljestangen.

      Svar til Fru Timian

  4. Cicilie Anette Meland 19. juli 2017

    hei fru timian, prøvde din oppskrift på rørt jordbærsyltetøy. nyyydelig 🙂 tusen takk for ei fin oppskrift. Hilsen Cicilie fra Trøndelag

    Svar til Cicilie Anette Meland

    1. Fru Timian 20. juli 2017

      Herlig, Cicilie Anette 🙂 Fortsatt god sommer!

      Svar til Fru Timian

  5. Grethe Saunes Moldskred 1. august 2017

    Heisan, har nettopp most en hel masse jordbær har aldri gjort dette før og hadde oppi certo syltepulver uten at bærene var kokt på forhånd..:((leste dette etterpå på baksiden av certo-pakken lure meg)meningen var jo at syltetøyet skulle bli tykkere. Går dette an eller har eg ødelagt hele greia??? God sommar:)

    Svar til Grethe Saunes Moldskred

    1. Fru Timian 1. august 2017

      Hei Grethe! Det tror jeg skal gå bra. Jeg har ikke prøvd det, men antar at det går bra med en liten koking. Jordbærsyltetøy skal jo ikke koke veldig lenge samme hva. 🙂

      Svar til Fru Timian

  6. Grethe Saunes Moldskred 2. august 2017

    Hei Marit 🙂 Tusen takk for svar:), det gikk faktisk fint uten koking. Syltetøyet ble passe tykt og brukte agavesirup som søtning i tillegg til certo. Syltetøyet har i hvertfall fått bein å gå på. Når tror jeg at jeg rett og slett kjøper mer bær og lager mer for dette var gøy:)….ønsker deg en fortsatt fin sommer!

    Svar til Grethe Saunes Moldskred

    1. Fru Timian 2. august 2017

      Perfekt, Grethe! Syltetøyet går unna her i huset også 🙂

      Svar til Fru Timian

  7. Britt Johansen 19. juni 2018

    Hei Jeg skal fryse rørt jordbærsyltetøy på glass, IKKE plast, men må glassene kokes først da? Dette finner jeg ingenting om noe sted. Hadde blitt veldig glad for svar.

    Svar til Britt Johansen

    1. Fru Timian 19. juni 2018

      Hei Britt! Så lenge som det skal fryses, trengs det ikke å kokes. Vær bare oppmerksom på at glass kan bli litt mer skjøre i fryseboksen. 🙂

      Svar til Fru Timian

  8. Hanna 26. juni 2018

    Hei! På ingredienslista til kokt syltetøy står det syltepulver, men i fremgangsmåten står det «ha i frysepulveret». Jeg forsøker å lære meg forskjellen på syltepulver og frysepulver, så dette gjorde det bare mer forvirrende.. Frysepulver skal brukes i kaldrørte bær sol skal fryses? Og syltepulver i kokt syltetøy?

    Svar til Hanna

    1. Fru Timian 26. juni 2018

      Hei Hanna! Beklager så mye. Det skal stå syltepulver i det kokte og frysepulver i det rørte. Jeg skal rette opp i oppskriften med en gang 🙂

      Svar til Fru Timian

  9. Ingunn Olsen 19. juli 2019

    Dette ser godt ut! Jeg har matbloggen https://ingunns.no men har aldri prøvd meg på syltetøy. Det skal jeg jammen gjøre nå!

    Svar til Ingunn Olsen

  10. Ingjerd Astrid Svindland 26. april 2026

    God morgen! Skulle til å lage jordbærsyltetøy for frysing – denne oppskriften er veldig populær her hjemme! Pleier å bruke GUL Jam… oppdaget at jeg har glemt å kjøpe dette, men ser jeg har BLÅ Jam for stivere syltetøy… Jeg lurer på hva som er best å gjøre nå på en søndags morgen – kun jordbær og sukker (evt litt sitron?)? Eller bruke Blå Jam? 🥰🍓

    Svar til Ingjerd Astrid Svindland

    1. Fru Timian 6. mai 2026

      Hei Ingjerd! Beklager litt sent svar her. Så lenge som du skal bruke det til frysing, er det ikke så viktig med Jam. Det tykner jo syltetøyet en del. Så om du ved senere anledninger skulle mangle, kan du evt. mose litt flere av bærene. Det vil også tykne syltetøyet.

      Svar til Fru Timian