Tinas ostekake Pin på Pinterest

Tinas ostekake

1 t 10 min 12 porsjoner

Tinas ostekake – klassisk ostekake med rømmetopping

Tinas ostekake har vært med meg lenge – helt tilbake til tiden før jeg begynte å skrive om mat, før bloggen og før jeg hadde spalter i ulike aviser. Den har fulgt meg gjennom alle kjøkken, og oppskriften hadde hedersplass i min gamle, leopardmønstrede notatbok.

Tina er min svigerinne, og er en eminent kakebaker. Hvor hun fikk oppskriften fra i sin tid, vet jeg ikke, men er glad for at hun delte den med meg. Dette er nemlig en ostekake med en vri – først stekes det kremete ostefyllet, og så får den et silkemykt lag med rømme og vanilje på toppen. Akkurat slik du finner det i klassiske New York style cheesecake-oppskrifter.

Kombinasjonen av sprø kjeksbunn, fløyelsmyk kremost og søt-syrlig rømmetopping er rett og slett uimotståelig.

LES MER! Sånn lager du ditt eget knallgode VANILJESUKKER

Lag gjerne kaken dagen før servering, slik at den får satt seg skikkelig i kjøleskapet over natten. Perfekt til fest, bursdag, eller som en ekstra god helgekake.

[ads type=trippel]

Pin på Pinterest

Tinas ostekake – klassisk ostekake med rømmetopping

Kakebunnen

Sett stekeovnen på 180 grader og smør en rundform på enten 24 eller 26 cm og legg bakepapir i bunnen. . På bildet bruker jeg en form på 24 cm. I originaloppskriften står det 26. Du får ekstra høyde på kaken når du går ned til 24 cm.

Smelt smøret og sett det til side. Ha kjeksene, kanelen og det brune sukkeret i en food processor og kjør knivene rundt til det har blitt helt smulete. Ha i det smeltede smøret og bland det sammen.

Fordel kjeksmassen i bunnen av kakeformen og stek bunnen på nederste rille i stekeovnen i 10 minutter. Ta den ut og la den avkjøles på en bakerist.

Ostefyllet

Bruker du hel vaniljestang, deler du den i to på langs før du skraper ut frøene og har dem i en miksmasterbolle sammen med kremosten og sukkeret. Pisk til du får en jevn og fin masse. Ha i sitronsaften. Pisk så inn eggene ett og ett. Når jeg først har brukt så mye ost i en røre, knekker jeg bestandig eggene i en liten skål først for å forsikre meg om at eggene er bra og at det ikke blir med noen skall.

Hell røren over bunnen og sett formen tilbake på nederste rille i stekeovnen. Skru samtidig varmen ned til 150 grader. Stek kaken i ca. 40 minutter. Det kan være at du må steke litt lenger hvis du bruker 24 cm form. Røren skal være forholdsvis fast, men kan være litt «dissete». Det vil stivne når kaken er avkjølt.

Rømmetoppingen

Mens kaken stekes, lager du rømmetoppingen. Ha lettrømmen og vaniljefrøene – gjør likens som i ostefyllet – og sukkeret i en miksebolle og pisk blandingen sammen.

Ta kaken ut av ovnen og hell over rømmetoppingen. Sett kaken tilbake i stekeovnen og stek videre i 5 minutter.

La kaken avkjøles helt på en bakerist før du setter den i kjøleskapet til den setter seg helt.

Pyntingen

Skjær jordbærene i skiver og pynt kaken før servering.

[ads type=trippel2]

[ads type=trippel3]

Marit Røttingsnes Westlie
– Bare gode smaker

Hei, jeg heter Marit Røttingsnes Westlie og er Fru Timian

Her deler jeg oppskriftene jeg lager til min egen familie – ujålete hverdagsmat folk får til, og litt ekstra godt til helgen.

Ingredienser

Bunnen

Ostefyllet

Rømmetoppingen

Pynten

Gode alternativer

Kommentarer 10

Logg inn for å skrive kommentarer.

  1. Sissel NL 19. mars 2016

    Jeg vet hvor denne oppskriften kommer fra. Fra vår (Tina og min altså) felles kompis Stig M

    Svar til Sissel NL

  2. Cecilie 16. juni 2017

    Har laget den kaken mye, oppskriften er fra "Mat og vin, gastronomisk institutt" fra Gyldendal. Jeg lager alltid coulis av bringebær aller jordbær til – kjempegodt😋

    Svar til Cecilie

    1. Fru Timian 18. juni 2017

      Da vet jeg det 🙂 De bruker jo å stamme fra et sted, disse oppskriftene! Det høres kjempegodt ut, Cecilie 🙂

      Svar til Fru Timian

  3. Christin 10. april 2018

    På åttitallet fikk jeg denne oppskriften fra tante i USA. Den ble en populær gjenganger og delt med mange New York cheese cake ifølge tanten😊

    Svar til Christin

    1. Fru Timian 12. mars 2023

      Ja, det kan du sikkert. Da må du vente til selve kaken har satt seg skikkelig føst. Lykke til!

      Svar til Fru Timian