Oh la la! La meg advare deg med en gang: nøttekaramell med sjokolade er FARLIG godt! Bare tenk deg denne kombinasjonen: myk, søt og herlig karamell, massevis av nøtter og melkesjokolade med et lett saltdryss på toppen! Jeg dåner nesten bare jeg skriver om det nå! Ha ha ha!
Etter at jeg begynte å koke karameller med søt kondensert melk fikk jeg et helt nytt karamell-liv! Karamellen koker ferdig riktig så fort, den holder seg kjempefint i fasongen når den er avkjølt og, ikke minst, den sukrer seg ikke, noe som bestandig er et tilbakevendende problem med barndommens fløtekarameller.
Jeg elsker denne måte å koke karameller på og jeg ELSKER karamellene! Jeg var derfor spent på hvordan de ble smakende når jeg kjørte på med massevis av nøtter og sjokolade i tillegg. For alle som elsker Snickers vil det være et must å lage disse karamellene! Jeg er frimodig nok til å mene at disse smaker enda bedre.
Nok skryt: Her kommer oppskriften! Ha ha ha!
NB! Boksene med søt kondensert melk bruker å stå ved siden av vanlig kondensert melk (tidligere Vikingmelk). Du kan IKKE bruke Vikingmelk til disse karamellene.
PS! Bildene er nye – men oppskriften den samme – dersom du ikke helt kjenner igjen bildene. Se bildet helt nederst for å se om du kjenner igjen det.
Pin på PinterestSlik lager du nøttekaramell med sjokolade
Kle en form på ca. 20 x 17 cm med bakepapir.
Ha den søte kondensert melk i en tykkbunnet kasserolle sammen med sukker, sirup og smør og kok opp på medium varme under konstant røring. Det er viktig at du rører skikkelig i bunnen av kasserollen hele tiden mens det kokes opp og nesten hele tiden mens det koker. Det brenner seg nemlig fort fast. Og skulle det gjøre det skynder du deg bare å sile røren over i en ny kasserolle og fortsette kokingen.
Koketiden er litt avhengig av hva slags kasserolle du bruker, men beregn et sted mellom 10 og 20 minutter. Har du et steketermometer kan du bruke det under kokingen. Massen er ferdig når den har blitt 116 grader. Du ser det også på fargen og kjenner det på konsistensen når de er ferdige, og for å være sikker (om du ikke har et termometer) kan du ta kuletesten. Ta litt karamellmasse på en teskje og hell over litt kaldt vann. Greier du å samle massen til en kule, er det ferdig!
Ta karamellen av varmen og hell i alle nøttene. Rør det godt sammen før du hvelver massen over i formen og fordeler det utover. Vær forsiktig for dette er veldig varmt.
Hakk opp sjokoladen og fordel den over karamellen. Brun baksiden av en spiseskje til å dra sjokoladen utover. Den vil smelte med en gang. Så snart sjokoladen har smeltet, drysser du over flaksaltet.
Jeg bruker å la karamellen avkjøles helt først, for jeg deler den i biter. Så setter jeg hele formen i kjøleskapet.
Karamellen holder seg fint i minst 2 uker.
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Pin på PinterestDette er det gamle bildet. Her har jeg hatt smeltet hvit sjokolade over også.
Pin på Pinterest
Kommentarer 12
Logg inn for å skrive kommentarer.
Maren 27. november 2019
Deilig! Dette var et fint tips nå mot jul. Et spørsmål: hvordan blir denne karamellen i konsistens? Må jeg passe på tenna mine? 😀
Svar til Maren
Fru Timian 1. desember 2019
Hei Maren! Den blir ganske så seig og kan nok være litt skummel for tenner og plomber 😉
Svar til Fru Timian
Chris Alex 7. desember 2019
Høres nydelig ut men kan jeg bruke hassel og valnøtter isetenfor
Svar til Chris Alex
Fru Timian 8. desember 2019
Ja, det blir også kjempegodt!
Svar til Fru Timian
Ruth Elise Østby 28. november 2021
Hei! Disse ble nydelige! Men hvordan bør jeg oppbevare de hvis de skal vare en stund?
Svar til Ruth Elise Østby
Fru Timian 29. november 2021
Hei! Da er det best å oppbevare dem i kjøleskapet.
Svar til Fru Timian
Elisabeth Pettersen 10. desember 2021
Hei. har laget dette nå, men glemte å ta bakepapir i bunnen. Har du noen tips til hvordan jeg får delt det?
Svar til Elisabeth Pettersen
Fru Timian 13. desember 2021
Kan det gå om du først setter formen i fryseren slik at karamellen blir helt stiv. Så varme en kniv som du drar rundt lang hele kanten. Verdt et forsøk 🙂
Svar til Fru Timian
Solfrid Steinsund 7. desember 2023
Legger du hele nøtter i formen,ingen hakking?🧑🎄
Svar til Solfrid Steinsund
Fru Timian 7. desember 2023
Ja, jeg har dem hele i. Om du vil, kan du grovhakke dem først.
Svar til Fru Timian
Tone Lise 16. desember 2024
Hei! Jeg brukte sukkertermometer og kokte til 116 grader, men karamellen ble for tørr. Den holdte på å svi seg helt i starten, men brukte ditt tips om å bytte kasserolle og fikk reddet den. Når jeg skjærte den i passelige biter så deler den seg/smuldrer en del. Tips?
Svar til Tone Lise
Fru Timian 17. desember 2024
Hei Tone Lise. Det høres ut som om den ble kokt litt for hardt og at det er derfor den har blitt tørr i konsistensen. Det var jo dumt. Håper den ble godt mottatt allikevel.
Svar til Fru Timian