Jeg elsker taco med pulled kylling – eller chicken tinga! Chicken tinga er langtidskokt kylling i en tomatbasert saus servert i små tacolefser. Og det er herlig snaddermat!
I 2015 var jeg så heldig å få være med på en matreise til Mexico. Da besøkte vi blant annet 93 år gamle Nana Jovita og hennes familie som disket opp store mengder med chicken tinga og mole poblano.
LES MER! PÅ TUR TIL TACOENS HJEMLAND
Ettersom chicken tinga ikke er et vanlig navn å bruke her hjemme, kaller jeg det heller taco med pullet kylling. Versjon her i dag, er definitivt ikke autentisk, for jeg har ikke brukt chipotle (som er en røkt og tørket jalapenochili). Jeg har rett og slett brukt min ferdige MILDE PASTASAUS og GRILLKRYDDER. Du kan selvfølgelig også bruke en annen tomatsaus om det passer bedre.
Samme hvilken saus du velger, lar du kyllingen og sausen putre sammen i en gryte inne i stekeovnen i ca. 3 timer, til kyllingkjøttet er supermørt og du kan enkelt dra det fra hverandre. Bruker du en mindre kylling enn jeg gjør her, kan du redusere koketiden noe.
LES MER! Sånn lager du PULLED KYLLING MED QUINOASALAT OG SALSA
Pin på PinterestSlik lager du taco med pulled kylling
Sett stekeovnen på 120 grader varmluft og finn frem en jerngryte med lokk eller tilsvarende gryte.
Langtidssteking av kyllingen
Tørk av kyllingen før du gnir den inn med GRILLKRYDDER og olivenolje og legger den i jerngryten. Hell over tomatsausen, sett kjelen på kokeplaten og la sausen koke opp. Så legger du på lokket og setter kjelen i stekeovnen. Der lar du den stå de kommende 3 timene.
Ta kyllingen ut av tomatsausen og la den avkjøles nok til at du greier å håndtere den. Sett kjelen på kokeplaten og kok opp sausen. La den småkoke til den tykner litt mer. Hvor lang tid dette tar, vil variere noe, men et sted mellom 5 og 15 minutter.
Pulled kyllingkjøtt
Dra alt kjøttet løst fra kyllingskrotten og riv det opp i mindre biter og ha det tilbake i tomatsausen, som nå har kokt inn.
Nå er det klart for resten av tacoen
Gjør klart resten av det du trenger: Varm tortillalefsene i en tørr stekepanne og pakk dem inn i et kjøkkenhåndkle etterhvert som de blir ferdige. Skjær tomatene i terninger, avokadoene i skiver, finhakk hvitløken og del limen i båter. Riv osten og finn frem rømme og tortillachips.
Da er det bare å prøve å få mest mulig av godsakene plassert i lefsene. Skvis over limesaften og legg over litt fersk koriander. Så er det bare å glede seg til digg mat.
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Pin på Pinterest
Kommentarer
Ingen kommentarer ennå. Bli den første som forteller hvordan retten ble.
Logg inn for å skrive kommentarer.